top of page

TANGO HAKKINDA OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR

Yazar: Tugay GENÇ


P.S. English books below.


1) TANGO - REMI HESS

Buenos Aires' in yitik ve sefih mahallesi Palermo'nun tüm hüznünü taşıyan bir müzik tango. Bir müzik olmanın da ötesinde Latin Amerika kaynaklı bir insanlık mirasının en görkemli, en etkileyici renklerinden biri.


Kendi kültürel coğrafyası, kendi sosyal arka planı ve kendine has efsaneleriyle müzikal bir olgu olmanın sınırlarını aşan tango, dünya çapında yarattığı etkinin büyüklüğüyle de birçok tarihsel, sanatsal ve akademik incelemenin konusu olmuştur. Türkçede bulunabilecek ender tango araştırmalarından biri olan bu çalışma, bu benzersiz türün kaynaklarına götüren heyecan verici bir inceleme.


2) TANGO BÖYLE BİR ŞEY! - YEŞİM NARTER


Tango neden bütün dansların içinde özel bir yere sahiptir? Yoksul mahallelerden çıkıp kentin lüks salonlarına dalabildiği için mi? Bedenleri buluşturup acıyı ve sevinci aynı ateşte eritebildiği için mi? Tango cinsellik midir, yoksa güven duygusu mu? İlgi görmek, etrafındaki kişilerle iletişimde bulunmak mı?


Ahşap bir zemin üzerinde tesadüfen yürürken birkaç küçük tango adımı atma dürtüsü nereden gelir? Gardırobunuzda baskın renk olan "tango siyahı" sayesinde kendi potansiyelinizi ortaya çıkarmanın, kendinizi gerçekleştirmenin mutluluğu mudur bu? En yorgun, uykusuz ve bitkin halinizde bile beyninizin içinde tango yapabilmenin hafifliği mi?


Bir tango süresince yaşadığınız "kaybolma ve bulunma" duygusu sayesinde artık hep tangoyla var olacağınızı bilirsiniz. Elinizdeki kitapta Yeşim Narter bu duygunun dünyasını anlatır. Yılların deneyiminden beslenen Yeşim Narter, okurları Arjantin'den alıp Türkiye'deki tangoya kadar geniş bir alanda, ağır ve ritmik adımlarla dolaştırıyor. Tangonun bir dans ve müzik türü olmanın ötesinde birbirimizle ve dünyayla iletişim kurmanın sanatsal bir yolu olduğunu gösteriyor. İnsanı mutlu hissettiren iki temel ögeyi, "ritm" ile "dokunuş"un mükemmel birliğini dile getiriyor.


3) TANGO / TUTKU'NUN EKONOMİ POLİTİĞİ - MARTA E. SAVIGLIANO


Tango nedir? Tehlikeli yakınlaşmaların ve inatçı karşılaşmaların dans, müzik ve şarkı sözleri eşliğindeki tarihidir. Öfkeli ve kavgacıdır. Ama aynı zamanda bir felsefe, bir strateji, duyguların emperyalist dolaşımında egzotik ve tutkulu bir meta, hatta bir hastalıktır.

Bu kitap, tangonun Buenos Aires'in genelevlerinden Paris'in kabarelerine, oradan Tokyo'nun kulüplerine uzanan yolculuğunu izlerken aynı zamanda tangonun politik karakterine bakıyor. Yol boyunca maçoluk ve kolonyalizm, postmodernizm ve ataerkillik, egzotizm ve metalaştırma arasındaki ilişkileri çözümlüyor. Egzotik olanın sadece emperyal Batı'nın zevk nesnesi değil, aynı zamanda kolonileştirilmiş ambalajında satılan ''tutku paketi''ne dönüştüğünü gösteriyor.


Yazar, birbirinin içine girmiş cinsellik, toplumsal cinsiyet, ırk, sınıf ve ulusal kimlik öykülerini anlatmak için kendi ''tango dilini'', ''kişisel ve politik'' sesini yaratıyor. Aynı anda hem tangonun ezgotikleştirilmesine hem bir Üçüncü Dünya kadın entelektüeli olarak kendi yazgısına bakıyor, hem de okurun önünde tango yapıyor: ''Tango benim rahmim, dilim, 'evrenselciliğin' kolonyal davetlerine karşı durabileceğim, sığınabileceğim bir siper.'' Üstelik bunu yaparken, Latin Amerika'nın direnişçi tarihinden, özellikle de Che'den ilham alıyor: ''Che gibi ben de, amacımın galibiyet olduğunu açıkça söylüyorum. Kendi örneğimde, bunu bozguncu ezgilerin tangosunu yaparak ve akademik sessizliklerin ritmini kırarak gerçekleştiriyorum'' diyor. Sonunda ''öğrendiklerini terk eden, unutan'' bir entelektüel olarak dekolonileştirici bir söyleme ulaşıyor.


Savigliano bir kadın, bir feminist ve bir tango dansçısı olarak tangonun insanları hem cezbeden hem de rahatsız eden yönlerini cesurca ortaya koyuyor. Onun anlattığı biçimiyle tango tarihi, kolonileştirilmiş bir ülkenin tarihi olmanın yanı sıra ''öteki'' olarak tanımlanmış kadınların da tarihi.


4)YILLAR BOYUNCA TANGO 1865-1993 - FEHMİ AKGÜN


"Tango, dört ayrı fakat birbiriyle ilişkili sanat olan müzik, dans şiirsel şarkı ve yorumdan oluşur. Buenos Aires'te bir asırdan fazla bir zamandır yaklaşık sekiz kuşak boyunca devam edegelen sanatçıların eseri olarak tango, tanınmış evlerin avlularında, genelevlerde, kenar mahalle barlarında oluşan karakterini ve orijinalliğini tamamen korumuştur. Bu nedenle de tango bugüne kadar gizliliğin hoşluğunu ve çekiciliğini koruyabilmiştir.


Buenos Aires'te gece hayatı bohemdir, şarabın arkadaşıdır ve tango özgürlüğe bağlılığıyla yaşamını sürdürmüştür. Canlı ve süregelen bir sanat olarak 30 binden fazla sahnede sunulmuş eserler ve 50 bini aşan plak ve bant kayıtlarındaki yorumlarla Buenos Aires'in bir ayini gibidir. Tangoyu çalan, söyleyen ve dans edenler tangonun başka bir hayatı değil kendi yaşamlarını dile getirdiğini anlatırlar. Tango yaşanır da. Her olay yeni bir tangodur..."

-Horacio Ferrer (Tanıtım bülteninden alınmıştır)


5) EVARISTO CARRIEGO - ORGE LUIS BORGES


Genç yaşta ölen Arjantinli bir şairin dokunaklı hikayesini anlatan Evaristo Carriego, 20. yüzyıl başlarındaki Buenos Aires'in ruhunu yansıtır. Jorge Luis Borges, 1930'da Evaristo Carriego'yu yayımladığında kenar mahallelerden gelen bir şairin hayatını ve çalışmalarını yazdığı için eleştirilmişti. Ancak Borges, Carriego'nun şiirlerinde Arjantin'in ruhunu bulduğunu ve bu kitabı doğup büyüdüğü Buenos Aires'i anlatmak için yazdığını söyleyecekti.


Yazar bu kitabı içinden gelen bir gereklilik duygusuyla hem şaire hem de kendi çocukluğuna karşı bir borç öder gibi yazmıştır. Bu bakımdan oldukça kişisel bir kitaptır ve çok güçlü duygular taşır. Evaristo Carriego Borges'in iç dünyasını tanımak isteyen okurlar için keşfedilecek birçok ayrıntı barındıran, samimi bir anlatı… (Peral Beyaz Charum çevirisi, James Woodall'ın önsözü, yazar ve dönem kronolojisiyle.)


6) KUANTUM VE TANGO - ONUR KAHVECİ

Fizik biliminin kurtarıcısı “Kuantum Fiziği” ve olasılıkların dansı “Arjantin Tango”…


Kuantum fiziğinin gizemli ve büyüleyici evreni içinde bir başka dünya…


Adım adım, mutluluğun ve hüznün bir arada yaşandığı tango dünyasına eşsiz bir yolculuk…


Daha önce hiç hissetmediğimiz derecede güçlü ve tutkulu bir dansı evrene bakış açımızı tamamen değiştiren muhteşem bir bilim eşliğinde okumaya ne dersiniz?


Okurken kuantum dünyasında keyifli bir gezintiye çıkacak, kendinizi Arjantin tango dansının yoğun, huzurlu ve saf güzelliğine bırakacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden alınmıştır)


7) TANGO / BİR AŞK VE ONUN SÖZLERİ - MURAT ÖZYEDİ


Ünlü tango eserlerinin orijinal sözlerini ve Türkçe çevirilerini bu eşsiz kitapta bulabilirsiniz.


 

TANGO BOOKS TO READ


1) THE QUEST FOR THE EMBRACE/ THE HISTORY OF TANGO DANCE (1800-1983) - GUSTAVO BENZECRY SABÁ


In 2009, UNESCO declared the Argentine tango to be part of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. Preceding this honor, there is a long history of men and women that created the dance, giving form to a way of life.


How was the dance of tango created? Who were its makers? How did the different styles come to be? Is there any truth in the rumor of its brothel origins? Why is it the most controversial and passionate dance?


These questions, among others, are answered by Gustavo Benzecry Sabá in this book, which is not only a meticulous work of research, but also a heartfelt homage to all those who contributed to this most important cultural phenomenon of the Río de la Plata region.


Here the author outlines this history, told in the context of the history of Argentina and the city of Buenos Aires, with colorful descriptions, debunking of myths, pointed observations, and a detailed index of dancers and dance halls that will take us on a journey from the remote origins of the tango dance to its current global spread. All in all, this book is essential reading for those who wish to understand how the tango took form through the quest for an embrace.


2) THE WAY WE DANCE TANGO – MATÍAS CASTELLI


Also available on Kindle, see separate listing. If you have ever been fascinated or intrigued by the notion of “tango,” this book is for you. This book is not about “stage tango” or “tango for export” as they say in Buenos Aires. This book is about the lives of those for whom authentic Argentine Tango is more than just a dance; for the characters in this book, Argentine Tango is a way of life. For those of you interested in the fields of human behavior, social sciences, and mental wellness, this book is a great introduction to topics surrounding a unique aspect of Hispanic American culture.

3) THE ART OF LEADING AND FOLLOWING - CONDUCCIÓN TO INTENCIÓN: FILLING IN THE BLANKS OF ARGENTINE TANGO BOOK 4 – OLIVER KENT PHD


“Why is this so hard?!”


Let's face it, if you can't lead or follow, you can't dance tango!


Using clear illustrated instructions, this book takes you step by step through the process:

Understanding how sight and touch effect your dancing

Why “bus driving” can seem appealing at first...

...and why it's not a good idea


The traps and bad habits even experienced dancers can fall into

How to transition from Conducción to Intención


Written for dancers of all ages and experience, The Art of Leading and Following - Conducción to Intención will show you how to refine your tango with a profound connection.


4) UNDERSTANDING THE MYSTERY OF THE EMBRACE PART 2/ FILLING IN THE BLANKS OF ARGENTINE TANGO BOOK 3 – OLIVER KENT PHD


“That was magical!” The Embrace can transport your dancing to new levels. Yet it's often fraught with contradictions. Which way is the “right” way to hold your hand, place your feet and so on? With clear illustrated instructions, this book show you step by step how to: Accelerate your learning Avoid the danger of being Not Even Wrong Find the invisible Frame within your Embrace Understand why focusing on steps can stop you seeing what's happening with the Embrace Dance with more “forceful” partners Personalize your embrace Why there's so many apparent contradictions in the way Tango is taught and performed and more!


Written for dancers of all ages and experience, Understanding the Mystery of the Embrace Part 2 will help you take your understanding of the embrace to a new level and avoid the pitfalls along the way.


5) ENJOY GETTING THE DANCES YOU WANT/ FILLING IN THE BLANKS OF ARGENTINE TANGO BOOK ONE – OLIVER KENT


"I'd give anything to dance with them!"


Whether you're a beginner to Argentine Tango, or you've been doing it for years, this book will show you to get more of the dances you want and enjoy them. It presents a wealth of information on the social intricacies of tango, so you too can savour the experiences tango has to offer:


  • Learn the four types of dancers.

  • Discover the secrets of inviting partners to dance.

  • Feel more relaxed in new and unknown venues.

  • Get more magical dances!


No matter your age, or level of experience, Enjoy Getting the Dances You Want will help take the confusion out of tango social dancing and put the pleasure back in!


6) IN STRANGERS’ ARMS/ THE MAGIC OF THE TANGO - BEATRIZ DUJOVNE


The tango is easily the most iconic dance of the last century, its images as familiar as an old friend. But are they the whole story? Peeling back the poster propaganda that has always characterized the tango publicly, this intimate study shows the invisible heart of the dance and the culture that raised it. Drawing on direct experience and conversations with dancers, it reveals much about the role of the tango in Argentinean culture.


7) THE MEANING OF TANGO/ THE STORY OF THE ARGENTINIAN DANCE - CHRISTINE DENNISTONFrom the backstreets of Buenos Aires to Parisian high society, this is the riveting story of the dance that captivated the world—a tale of politics and passion, immigration, and romance. The Meaning of Tango traces the development of the dance, from its birth in poverty-stricken Buenos Aires, through the craze of the early 20th century, right up to its recent revival today thanks to Broadway shows such as Tango Argentino. It also explains the techniques behind the dance and shows why mastering the tango is more like learning a language than a routine.


For beginners or experts, dancers or armchair fans, this wonderful book is the perfect partner for enjoying the world's favorite dance.


8) ARGENTINE QUEER TANGO/ DANCE AND SEXUALITY POLITICS IN BUENOS AIRES - MERCEDES LISKA


Argentine Queer Tango: Dance and Sexuality Politics in Buenos Aires investigates changes in tango dancing in Buenos Aires during the first decade of the twenty-first century and its relationship to contemporary social and cultural transformations. Mercedes Liska focuses on one of the proposed alternatives to conventional tango, queer tango, which proposes to rethink one of the alleged icons of a national culture from a feminist conception and to imagine social transformation processes from bodily experiences.


Specifically, this book analyzes the value of bodily experiences, the redefinition of the mind-body relationship, and the transformation in the dynamics of the dance from the heteronormative movements of tango. In doing so, Liska addresses the ways in which bodily techniques and gender theories are involved in the denaturing and corporeality decoding of tango and its historical senses as well as the connections between different tango dance practices spread throughout the world.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square