top of page

istanbulTANGO

Tango İstanbul'da

ist_yazi.png

istanbulTANGO’nun kurulduğu günden bu yana Tangoyu gönülden seven bu uğurda en iyisini yapmayı kendine hedef seçen bir kadrosu vardır. Eğitmenleri uluslararası arenada saygı gören, seminerleri ve gösterileri için devamlı davetler alan tecrübeli isimlerdir. Tamamen Tango icin tasarlanmış Taksim, Kızıltoprak, Mecidiyeköy ve Bakırköy’de toplam 10 adet derslik ile sadece Arjantin Tango dalında eğitim yapan kurumlar arasında Türkiye ve Avrupa da benzersizdir. Başlangıç seviyeden itibaren planlı uygulanan müfredatı, doğru seviye belirleme ve uygun eğitime yönlendirme, yeni sezon itibari ile haftada 3 gün uzman eğitmenler eşliğinde pratikler, Kadın ve Erkek tekniği çalışmaları, Buenos Aires’den konuk eğitmenler, teorik dersler ve özel çalışmalar ile kendinizi Tango dolu bir Cennette bulacaksınız. Unutmayın sonradan degil en baştan DOĞRU adresle başlayın, vakit kaybetmeyin..

 

TANGO SADECE BİR DANS DEGIL, MÜZİĞİ, KÜLTÜRÜ ve TARİHİ İLE BİR YAŞAM FELSEFESİ VE BİÇİMİDİR.

 

Bu düşünceden hareket ile istanbulTANGO’da Tango sadece basit dans derslerinden oluşmaz. İçeriye ilk girdiğiniz andan itibaren sizi Buenos Aires ruhu sarar. Kendi imkanlarımız  ile sadece Tango için oluşturulmuş, İstanbul’un her iki yakasında da her santimi Tango ile dolu olan stüdyolarımızda yeni sezon itibarı ile bütün seviyelerden Tango dersleri ile beraber Tangonun duayenleriyle Tango tarihi uzerine sohbetler, Tango müzisyenleri ile Arjantin Tangosu müzik bilgisi dersleri, Türkiye'nin en iyi dans eğitmenleri ile dansınıza değer katacak yardımcı uygulamalar (Yoga, Modern Dans, Streching, özel Tango Workshopları, Doğaçlama),  Performansçılara yönelik çalışmalar istanbulTANGO çatısı altında sizler bekliyor...

istanbulTANGO;  Murat Elmadağlı ve Eşref Tekinalp tarafından 2009 yılı Eylül ayında İstanbul/Taksim’deki stüdyosunda (333) hizmete açılmıştır. Bu zamana kadar ki gerek yurtiçi gerekse yurtdışında özellikle Arjantin-Buenos Aires de kazandıkları tecrübeleri İstanbullu dansseverler ile paylaşıyorlar. Bunun yanısıra kendi bilgi birikimlerini artırmak üzere halen Dünya üzerindeki Arjantin Tangonun duayenleri ile çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Turkiye Dans Sporları Federasyonu’nun   düzenlediği Türkiye Şampiyonasında 2009 yılında Murat Elmadağlı, 2010 yılında Eşref Tekinalp 1.lik kürsüne çıkarak bilgilerini tescillemişlerdir. istanbulTANGO‘nun eğitim felsefesi   derste öğretilen bilginin doğru ve güvenilir olmasıyla beraber eğitimin en önemli aşamasının sahada  (dans pistinde) yapılan pratikle olması yönündedir. Bu sebeple öğrencilerine bütün imkanlarıyla dans etmeye teşvik edici organizasyonlar (pratikler, milongalar, atölyeler) düzenlemektedir.

hakkimizda

EŞREF TEKİNALP

          İstanbul Teknik Üniversitesi Inşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan Eşref Tekinalp Tangoya  2003 Ocak ayında Suer Ünal ile başladı. Bir buçuk yıl Arjantinli eğitmenler Alicia Orlando – Claudio Barneix ve Tanju Yıldırım ile çalışarak dansının temellerini oluşturdu. Devamında dünyanın önde gelen dansçılarıyla (Gustavo Naveira, Pablo Veron, Julio Balmaceda, Javier Rodriguez, Fabian Peralta, Sebastian Achaval, Esteban Moreno, Diego Riemer, Ezequiel Farfaro) çalışarak bugünkü çizgisini oluşturdu. 2006 yılından beri hem Türkiye’nin çeşitli illerinde hem de uluslararası platformlarda profesyonel olarak eğitmenlik yapmakta ve performanslar sergilemektedir. Istanbul’da düzenli olarak verdiği grup-özel ders ve seminerler dışında yurtiçi ve yurtdışında davetli olarak eğitmenlik ve gösteriler yapmaktadır. 

           Buenos Aires, Paris, Moskova, Amsterdam, Londra, Montreal, New York, Washington DC,  Beyrut, Kıbrıs, Atina, Almaata,  Sirakuza, Kassel, Bükreş, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Samsun ve Bodrum gibi Dünyanın bir çok şehrinde dersleri ve gösterileri için davet almaktadır. TDSF (Türkiye Dans Sporları Federasyonu) Arjantin Tango A Klasman dansçısı ve antrenörüdür. 2010 yılı TDSF Türkiye Şampiyonudur. Aynı zamanda 2012 yılından beri TDSF Hakem Kurulu üyesi ve hakemidir. 2018 yılında 10.su düzenlenmiş olan Avrupa’nın en büyük tango festivallerinden ‘tanGO TO istanbul‘un organizatörlerinden olan Eşref Tekinalp, 2008 sonbaharında faaliyete geçen istanbulTANGO oluşumunun kurucu ortağıdır. Aşağıda gösterilerinden bir kısmını görebilirsiniz.

esretekinalp

MURAT ELMADAĞLI

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Tangoya ilk hocası Çetin Cengiz ile başladıktan sonra yaklaşık bir yıl ona asistanlık yaptı. Daha sonra yaratıcılığını, teknik ve artistik temellerini ve öğretme bilgisini dünyaca ünlü Arjantinli hocalar ile çalışarak pekiştirdi. Bunlar arasında Gustavo Naveira, Fabian Salas, Chicho Mariano Frumboli, Sebastian Arce, Julio Balmeceda, Javier Rodriguez, Esteban Moreno, Ezequiel Farfaro, Roberto Herrera, Damian Rosentah’ı sayabiliriz. Buenos Aires yolculuğunda ordaki tango okullarını inceleme fırsatı buldu. Geri dönüşünde ortakları ile istanbulTANGO okulunun temellerini attı.

Kendisi Tango öğretirken yalnızca tek doğrunun olmadığını ve her bireyin kendi doğruları olduğuna inanıp, eğitiminde kişiye özel çözümlere önem vermektedir…

TDSF (Türkiye Dans Sporları Federasyonu) Arjantin Tango A Klasman dansçısı ve antrenörüdür. 2009 yılı TDSF Türkiye Şampiyonu’dur. Aynı zamanda TDSF Teknik Kurul başkanı ve TEO (Tango Eğitmen Organizatörleri derneği) yönetim kurulu başkanıdır. istanbulTANGO verdiği düzenli seminerler ve derslerin dışında yurtiçi ve yurtdışında davetli olarak eğitmenlik ve gösteriler yapmaktadır.  Yurtiçi izmir, Ankara, Antalya, Bodrum, Kocaeli, Adana  yurtdışında Paris, Roma, Moskova, Siracuza, Bükres, Kaliakria, Sofya, Kazan, Chelyabinsk, Kopenhag ve Güney Afrika da dersler vermiş gösteriler yapmıştır. Aşağıda gösterilerinden bir kısım izleyebilirsiniz.

murat

VANESSA GAUCH

         Vanessa dans formasyonuna küçük yaşta başlamış ve o günden bu yana öğrendiklerini genişletmeye ve derinleştirmeye devam etmiştir. Klasik dans onun, sağlam teknik temellerini ve çalışma ciddiyetini farketmesini sağlamıştır. Daha sonra, olabilecek en zengin türlerden çeşitli danslara ilgi duymuştur. Dansın onun gerçek tutkusu olmasının yanında, müziğe de duyduğu ilgiyi piyano virtüözlüğü öğrenimiyle göstermiştir. Sanatsal faaliyetlerinin dışında, 1. Bordeaux Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde biyoloji okumuş, Haziran 2002’de DEUG option biologie (Diplôme d’ Etudes Universitaire Générales)’yi elde etmiştir.

 

Detaylı formasyonu:
• 1986 : İlk klasik bale dersleri
• 1988 : Payros Dans Okulu’nda salon danslarına başlangıç
• 1992 : Jazz ve modern dansa başlangıç
• 1992 : Arjantin Tangosu, eğitmenler; Magui Danni & Annibal Pannunzio, Eugenia Unsandivarias & Leo Clavelli, Alejandro Sanguinetti, Pablo                Veron
• 1998-2002 : Bordeaux’daki prestijli « Ecole de Ballet Martial Boakstaele »’de öğrencilik
• 1998 : Swing ve Salsa eğitimleri
• 2001 : Angoulème’deki Philippe Moreau Okulu’nun merkezinde sportif dans eğitimi

           

Öğretim dünyasına ilk adımlarını 1996 yılında Tangueando Bordeaux Arjantin Tangosu topluluğunda gönüllü asistan olarak atar. 2000’den 2002’ye kadar haftalık Salon Dansları, Swing, Salsa ve Arjantin Tangosu dersleri verir ve bunun yanında Fransa’ya workshop eğitmeni olarak da davet edilmektedir. 2003 yılında Metin Yazır’ın partneri olur ve Baila Tango okullarının eğitmen ekibine dahil olur. İstanbul’da düzenli olarak katıldığı derslerin yanısıra (Baila Tango, Galatasaray Lisesi…) ve Avrupa ve Kuzey Amerika’yı da davetli workshop eğitmeni olarak ziyaret etmektedir. Belçika, Kanada, İsviçre (Cenova), Finlandiya, Fransa, Almanya (Münih), Yunanistan (Girit, Selanik), Hollanda, Yeni Zelanda, İsveç, Türkiye (Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Bodrum), ABD (New York, Boston, Washington DC, Chicago, Portland, San Diego), gibi ülkelerde gerek gösteri gerekse eğitim programlarına katılmıştır. Ağustos 2006’da Baila Tango ekibiden ayrılmıştadır. Ekim 2006’da, bir yanda BATA programı (Bayanlar için Arjantin Tango Atölyesi) yaratır, diğer yanda Boğazıcı, Yıldız Teknik ve Galatasaray Üniversitelerde, Malena, Montuno, Ewet ve Dancentrum dans stüdyolarında grup ve özel dersleri vermeye devam eder. 2010’dan itibaren bugüne dek İstanbulTANGO dans okulu ile ortak çalışmalar yapmaktadır.

Sunum & Gösteriler

Gerek koreograf gerekse dansçı olarak çok sayıda sunum ve gösteriye katıldı. Bu onun öğrendiklerini pratiğe dönüştürmesine, genel duruş ve sahne duruşunu keşfetmesine olanak tanıdı.
1986’dan 2002’ye dek klasik bale okullarının yıllık gösterilerine katıldı. 1993’ten 2003’e kadarsa, en önemlileri Cie Tangueando Bordeaux’yla « La Vida es un Tango »(1995), Cie la Lucarne tiyatro ekibiyle ortak çalışma olan « Tango»(1997), Bordeaux Ulusal Operası’nda « Cabaret Shoenberg » (1999) olmak üzere birçok Arjantin Tangosu ve Salon Dansları sunum ve gösterilerine katıldı. Ayrıca 2002’de Fransa Latin Dansları Şampiyonası’nda ikincilik, Fransa « Danses Standards » Şampiyonası’nda ikincilik
ve Fransa Rock’n Roll Şampiyonası’nda ikincilik elde etti.
2003’ten 2006’ya kadar : Dans Festivali bünyesinde Metin Yazır’la çeşitli Arjantin Tangosu gösterilerine katılmıstır.
2006-2007: İstanbul AKMde “TANGO AKSYON” şovunda rol almıştır. Bugün’e dek partneri Eşref Tekinalp ile çeşitli Arjantin Tango gösterilere katılmaya devam ediyor. Aşağıda gösterilerinden bir kısmını görebilirsiniz.

vanessa
bottom of page