top of page

Efsanevi Tango Dansçıları

pasted image 899x1088.jpg

Carlos Gavito

 

90'larda tangonun yeniden canlanmasını, bu dönemin büyük tango sanatçılarından biri olarak Carlos Gavito'ya borçluyuz. Kendine özgü dans tarzı, birçok amatör dansçıya ve diğer profesyonellere ilham kaynağı olmuştur.  Derin ve içten sarılışı sayesinde tangodaki eslerde bile dans edişiyle Tipik bir Porteno’lu olarak görülmektedir.

 

Son milonguero olarak bilir ve didaktik olan özel dans tarzıyla dünya çapında saygı görmüştür. Unutulmaz şov Forever Tango'da dansçı ve tango koreograf olarak görev almıştır.

 

Tango dansı tarihinin simgesi olan Gavito, deneyim ve bilgisini iletmek için daha iyi bir yöntem arayarak kırk yılından fazlasını tangoya adamıştır.

 

1 Temmuz 2005’te hayatını kaybetmiştir. Efsanevi dansçı için Oyuncu Eva Norvind tarafından Gavito, su vida y su tango (Gavito, hayatı ve onun tangosu) isimli bir tango filmi çekilmiştir.

Maria Nieves

Maria Nieves 6 Eylül 1938’de Buenos Aires’ de Galiçyalı

göçmen yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Babası öldükten sonra La Boca’da hizmetçi olarak çalışmak için 4. sınıfta okulu bıraktı.

       La Ñata olarak bilinen ablası yardımıyla tangonun büyüleyici dünyasıyla tanıştı. Nieves, tango ve milongayı dünyadaki izleyicilere Carlos Copes ile getiren isimdir. 1956'da Nieves ve Copes, Astor Piazzolla'nın müzik temelli dansını yarattı.Bu üçlü Orta Amerika, Venezuela, Brezilya, Meksika ve Kübayı gezerek tango müziğini ve dansını paylaştı ve onlarca yıl dans partneri olmaya devam ettiler.Üçünün birlikte yaptığı son şov, ABD'deki tekrenkli TV kanalı CBS'de ortaya çıktı.


Maria Nieves 1983 yılında bir müzikal olan Tango Argentino’ da başrol oynadı.Buenos Aires, New York, Paris, Berlin, Tokyo ve pek çok ülkede ‘’Tango Argentino’’ ile turneye çıktı.

1986 yılında ise en iyi müzikal, en iyi yönetmen ve en iyi koreograf için Tony Ödülü adaylığına layık görüldü.
‘’Tangoda kendinizi kalp atışınıza adamak zorundasınız’’ diyen Nieves, 70lerinin sonunda daha pek çok yapımda yer aldı.’’Our Last Tango’’ ve ‘’Assassination Tango’’ filmleri bunun
güzide örnekleridir.

Maria Nieves en 1959.jpg

Miguel Angel Zotto

Miguel Angel Zotto, Buenos Aires'te 1958'de doğdu. Aktör olan büyük babası ve dansçı olan babası sayesinde tango dinleyerek büyüdü. 26 yıldan fazla süredir dans ediyor ve bugün dünyanın en büyük Arjantin tango temsilcisi olarak kabul ediliyor.

 

Tangoyu gerçek ustalarından öğrenen Zotto dansın dünyaya yayılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

 

1991 yılında Arjantin Dans Konseyi (Consejo Argentino de la Danza) tarafındna verilen ve Arjantin danslarında en prestijli ödül olarak kabul edilen  “Maria Ruanova Ödülü” nü aldı. Böylece ödül ilk defa bir tango dansçısına verilmiş oldu. 1999 yılında ise İtalya'daki en önemli dans ödüllerinden biri olan Positano Ödülü'nü kazandı. 2000 yılında yüzyılın en büyük üç tango dansçısı arasından seçildi. 2002'de Buenos Aires Ulusal Tango Akadesi tarafından “Akademisyen” olarak aday gösterildi.

pasted image 404x4893.jpg
pasted image 404x4892.jpg

Pablo Veron

 

Pablo Veron, dünya çapında tango dansçılarının saygısını ve hayranlığını kazandıran eşsiz bir tango stilinin yaratıcısıdır. Güçlü bir dinamik enerji ile zarif ve hassas dansı sayesinde tangonun yeniden populerleşmesinde etkili olmuştur.

 

Pablo, büyük Arjantinli ustalar aldığı geleneksel miras ve kendi başına benzersiz yaratıcılığı sayesinde eski ve yeni nesiller arasında gerçek bir köprü olarak kabul edilir. Pablo, profesyonel kariyerine 1986 yılında Evita, Cabaret ve Sweet Charity gibi müzikal komedilerde ve diğer çeşitli müzikallerde rol alarak başlamıştır. 1991'de tango öğretmeye başlamış ve birçok tiyatro prodüksiyonunda koreografi ve performans gösterdiği Paris'e taşınmıştır. 1997 yılında Pablo, Sally Pottter'in “The Tango Lesson” filminde koreograf ve oyuncu olarak yer almıştır. 1999 yılının sonbaharında, Tony ödüllü Broadway “Tango Argentino” yapımında yer almaya tekrar davet edildi. Ayrıca Johnny Depp ile birlikte “The Man Who Cried” ın yanı sıra Robert Duval'ın “Assassination Tango” filminde ve diğer önemli filmlerinde de rol aldı. Pablo çeşitli film ve tiyatro yapımlarında oyunculuk ve koreograflık yapmaya devam ediyor.

7158247809_1af790825a_o.jpg

Gustavo Naveira

 

 

Dansçı ve uluslararası sıralama koreografı, aynı zamanda kendi stilinin öncüsüdür ve dünya çapında üne kavuşmuştur.

 

30 yıllık tecrübesi ve dünyanın dört bir yanından gerçekleştirdiği turneler sonucu bilgisini kavramsal bir açıklıkla ve zengin bir teknikle anlatmaktadır.

 

Olağanüstü bir analist ve araştırmacı olarak, yetenekleri 20. yüzyılın sonlarına doğru tango dansında devrim yapmıştır. Tango dünyasının duayenleri tarafından, dans geçmişi ve doğaçlama yaratıcılığı takdir edilmektedir.

 

Buenos Aires'teki eleştirmenler onun için şu yorumu yapmaktadır: “… Üç üslup eğilimin üstünlük için savaştığını söyleyebilirsin: Urquiza'nın stili, Almagro'nun stili ve Naveira'nın stili…”

Geraldine Rojas

Geraldin Rojas 6 Temmuz 1981’de doğmuş çağdaş bir Arjantinli tango dansçısıdır.
Annesinin de tanınmış bir dansçı olmasının etkisiyle pistlerle erken tanışmıştır. Sekiz
yaşından beri tango yapan Geraldin, Buenos Aires’in efsanevi semti Villa Urquiza’nın
milongalarında büyümüş ve herhangi bir teknik eğitim almadan, dans akademilerinden
gelmeden çok saygın ve herkesin tanıdığı birkaç profesyonel dansçıdan biri olmuştur.
Profosyonel dans hayatına bir tango dansçısı olabilmek için 16 yaşında evden kaçarak
başlamış ve bu anlamda Gustavo Moro ilk çalıştığı isim olmuştur. Ardından dansa olan
tutkusu nedeniyle genç yaşta Roberto Goyeneche, Luis Bravo, Julian Plaza gibi tangonun
önemli isimleriyle birlikte çalışma fırsatı yakalamıştır.
Geraldin Rojas aynı zamanda ‘’Assassination Tango’’ ve ‘’Not Here to Be Loved’’ adlı
filmlerde de oyunculuk yapmıştır.
2005 yılında eşi Ezequiel ile birlikte Corrientes Esquina Glamour adlı tiyatronun kadrosuna
katılmışlar, kısa bir süre sonra ise Forever Tango ile performanslar sergilemişlerdir. Çok
sayıda festivalde prestijli sanatçılarla farklı gösteriler paylaşmışlardır.
Bugün ise kızları Amapola ile birlikte Amsterdam'da yaşıyorlar ve 1991'de kurulan
Academia de Tango Amsterdam'da öğretmenlik yapıyorlar.

pasted image 404x489.jpg
pasted image 404x4894.jpg

Juan Carlos Copes

Juan Carlos Copes (31 Mayıs 1931 doğumlu) Arjantinli tango dansçısı, koreograf ve icracıdır. 1970'den sonra tango'nun bir dans formu olarak dünya çapında yeniden canlandırılmasına katkıda bulundu.

 

İlk profesyonel performanslarını 1955'te Francisco Canaro'nun orkestrasıyla sergiledi ve 1958'de partneri Maria Nieves ile Avrupa ve Amerika'da sahne aldı. Daha sonra, 1962'den 1964'e kadar The Ed Sullivan Show'un birçok bölümünde yer aldıkları gibi Broadway'deki Alvin Tiyatrosunda bir 1962 yapımında rol aldılar.

 

Copes Arjantin'e döndü ve 1960'larda Buenos Aires'teki modern tango gösterisi konseptini oluşturulmasında oldukça etkili oldu.

 

1983 yılında Paris'te koreograflanmış Tango Argentino'yu canlandırdı ve bu da dünya çapında tangoyu canlandırmaya katkıda bulundu; Onun yazmış olduğu önemli kareografilerin arasında; Ástor Piazzolla'nın María de Buenos Aires (1968, baş koreograf), İspanyol Ulusal Dans Topluluğu, Dans Simgeler dizisi (1993) ve Manuel González Gil'in Entre Borges y Piazzolla (1997, başrol) bulunmaktadır.

 

Copes çok sayıda sanatsal ödül almıştır. Öğrencileri arasında Robert Duvall ve Liza Minnelli bulunmaktadır.

bottom of page