top of page
Tango Terimleri Sözlügü

ABRAZO : Tutuş, sarılma.

ADORNOS: Süsleme hareketleri.

AGUJA : İğne. Erkeğin ayağının ucuyla zeminde yaptığı süsleme hareketi.

ARRASTRE: ayağı sürüklemek.

AXIS: Bir kişinin, çevresinde döndüğü doğru, Eksen.

BALDOSA: Dama tahtasından esinlenerek geliştirilmiş karesel kutu yürüyüşü. Cuadrado da denir.

BARRIDA: Süpürme hareketi. Ayak itme; Dansçının diğer dansçının ayağını zemin üzerinde süpürür gibi itmesi.

BICICLETA: Süsleme. Erkek dansçını partnerinin ayağını bisiklet sürermiş gibi dairesel olarak taşıması.

BOLEO: Kırbaçlama hareketi. Diz kapakları birbirine temas halinde bir dizin diğerinin arkasına doğru hızlı bir şekilde destek bacağın üstünde döndürülerek kırbaç şeklinde hareket etmesi.

CABECEO: dans gecelerinde uzaktan göz kontağı ve baş hareketleriyle dans partnerini dansa davet etmek.

CADENA: Dairesel bir hareketle aynı hareketin tekrar edilmesi, zincirleme.

CADENCIA: Erkek dansçı tarafından partnerine hangi ayakla dansa başlıyacağını bildirmesi için  ağırlığını yavaşça değiştirmesi ve aynı zamanda çarpışmaları önlemek ve dar alanlarda yön değiştirmek için kullanılır.

CALESİTA: Erkek dansçının, partnerini askıya alıp sabit tutarken partneri etrafında dönmesi.

CAMBIO: partner Değişimi

CAMINAR, CAMINADA: Yürümek;  Adım atmak.

CAROUSEL: Erkek dansçının partnerin etrafında dairesel olarak adım atması partnerinin de bu esnada kendi ekseni etrafında tek ayak üstünde dönerken diğer ayağı ile süsleme yapması

CARPA: Yaslanma. Erkek dansçının partnerini  bacağının üstüne yönlendirmesi ve geriye doğru bir adım atması ile partnerinin ona yaslanarak çadır şeklini almasıdır.

COLGADA: İki partnerin geriye yaslanması ile kendilerini askıya almaları ve dairesel olarak dönme hareketi.

COMPAS: Müzikteki vuruşlar, tempo, ritim.

CONTRAPASO: Bir ayağın ötekini arkasına kitlenmesi ile oluşan adımdır. Tekrar öndeki adım atılarak devam edilebilir. Tek veya çift vuruş şeklinde yapılabilir.

CORRIDA: Koşmak. Kısa süreliğine tek adım zamanında iki vuruş yaparak hızlı adım atmak.

CORTINA: Milongalarda tandalar arasında çalınan kısa müziklerdir.

CRUZADA: Herhangi bir bacağın diğerinin önüne  veya arkasına gelmesi. Trabada da denir.

CUARTA: Dansın finalinde yapılan poz figürüdür.

CUERPO: Gövde; torso.

CUNITA: Beşik hareketi. Zaman kazanmak ya da yavaşça yön değiştirmek için yapılan öne, arkaya, saga veya sola yapılan salınım hareketidir.

DIBUJO: Dansçını ayak baş parmağı ile dans pistinde yaptığı küçük dairesel süsleme hareketi. Küçük daire çizmek.

EJE: Aks veya denge.

ELEVACION: Kaldırmak. Lift.

ENGANCHE: Erkek dansçının bacağını partnerinin bacağının etrafına sarması.

ENROSQUE: Dolanmak veya burulmak. Partneri mulina yaparken (ön-yan-geri) adım atarken erkek dansçının ağırlı olan ayağı üzerinde dönerken boştaki ayağını diğer ayağının arkasına veya önüne kitleyerek burgu şeklinde dönmesi.

ENTRADA: Erkek dansçının adımını partnerinin ağırlık merkezini değiştirmeden ona yakın bir şekilde bacakları arasına atması.

FANTASIA: Performans tango dansı stili. Şimdi ki adı Tango Escenario olarak geçmektedir.

FRENO, FRENA: Durmak. Fren.

GANCHO: Dansçının bacağını dizden kırıp partnerinin bacağının içine veya dışına hızlı bir şekilde yaptığı kanca şeklinde hareket.

GIRO: Dönüş. Dönüş figürü veya adımı .

GOLPECITOS: Dansçının ayağın ön taban kısmı ya da ayak parmaklarının alt kısmıyla ritmik bir şekilde yere vuruş hareketiyle yaptığı süsleme hareketi.

JUNTA: Arjantin Tangoda elegant ve estetik bir görünüş, dengeli ve temizbir iletişimi için her adımda ayak bilekleri ve dizlerin yan yana gelmesi veya birbirinin yakınından geçmesi.

LAPIZ: Kalem. Ayağın parmaklarının ucu ya da yanıyla yere küçük daireler çizerek yapılan süslemeler. Bu dururken dönerken yapılabilir. Küçük daireler çizlebildiği gibi partnerinin adımlarının önünden veya arkasından süpürme etkisi ile de yapılabilir.

LUSTRADA: Parlatmak veya cilalamak. Erkeğin pantolonuna ayakkabının silinmesi. Partneri veya kendisi tarafından yapılır. Bir erkek dansçı tarafından partnerine yapılmaz.

MEDIA LUNA: Yarım Ay. Erkek dansçının torsosunu döndürerek partnerine geri-yan-ön adım attırdığı yarım ay şeklinde hareket.

MEDIA VUELTA: Yarım dönüş. Genelde dans pistinde manevra ve yönü değiştirmek için kullanılır. Aynı zamanda bir sürü kombinasyon için hazırlık hareketi olarak da kullanılır.

MILONGA:

1.Genellikle 2/4’lük tempolu müzik türü terimi.

2. Dans gecelerinin yapıldığı mekan ve aktivite ismi.

MILONGUERA:  Milongalara sıklıkla katılan hayatı tango yapmak ve tango felsefesi etrafında dönen kadın tango dansçılarına verilen isim.

MILONGUERO: Milongalara sıklıkla katılan hayatı tango yapmak ve tango felsefesi etrafında dönen erkek tango dansçılarına verilen isim.

MILONGUERO STYLE: Çok yakın tutuş pozisyonunda dans etme stiline Avrupalılar ve Kuzey Amerikalıların verdiği isimdir; aynı zamanda confiteria, kulüp ve apilado stilini de tanımlar. Genellikle Buenos Aireste çok kalabalık kulüplerde kullanılır. Milonguero stilinde çok yakın pozisyonda ve tamamen üst vücut kontağıyla dans edilir, partnerler birbirlerini buradan yönlendiriler ama asla birbirlerine yaslanmazlar ve basit yürüme ve dönüş adımları kullanırlar.

MOLINETE: Küçük yel değirmeni. Kadın dansçının öne yana ve geriye adımlarla partnerini bir daire etrafında dönerek izlemesi.

MORDIDA: Erkek dansçının iki ayağı ile partnerinin ayağını tutarak sandviç poziyonu alması.

MORDIDA ALTO: Dansçının partnerinin dizini kendi dizleriyle yakalaması.

OCHO: Dansçını ayaklarının yerde 8 çizecek şekilde dönerek adımlar atması. On ve arka olmak uzere iki cesittir.

OCHO CORTADO: Molinete ya da ocho tipi hareketlerin durdurulması veya kesilmesi ile oluşan harekettir. Dans pistinde çarpışmaları önlemek amacıyla kesme şeklinde de kullanılır.

ORQUESTA: Tango orkestrası. Tangonun Altın çağında sıkça görülmektedir. Sürekli kadrolu bu geniş orkestralara “La Orquesta Tipica” denmekteydi.

PARADA: Dans sırasında harketleri partnerinin ayağına ayak veya bacağına bacak ile temas ederek durdurma.

PARALELO (SİSTEMA): Çiftin göğüs göğüse durduğu erkek dansçının sol adımına karşılık kadın dansçının sağ adım atması veya tersi şekilde yürüme veya durma şeklidir. (Parallel system) Çiftin aynı ayakla adım atması durumuna ise Alternatif sistem (crossed system ya da sistema cruzado) da denir.

PASADA: Erkek dansçının partnerini ayak teması ile durdurup diğer ayağı doğru torso ile davet ettiği durumdur. Bu adıma geçiş adımı da denir. Pasada kadın dansçıya adım atma veya parmaklarını yerde gezdirme şeklinde süsleme yapma imkanı verir.

PASO: Adım

PATADA: Tekme, Vuruş. Genellikle partnerin bacak arasından boşluğa atılan hızlı tekme şeklinde süsleme hareketleri.

PLANEO: Erkek dansçının partnerini uzun bir adım atarken durdurup ve hafifçe aşağı doğru yönlendirerek destek ayağın üzerinde pivot yaparak diğer ayak zemini yavaşça okşar gibi süpürme hareketidir. Her iki dansçı tarafından da yapılabilir.

PRACTICA: Tango öğrenenler için uygulama ve pratik yapılan etkinliğin adıdır.

RABONA: Kroslu bir yürüme adımı. Her vuruşta adım atarken iki vuruş arasında hızlıca öne veya arkaya yapılan kros ve bir sonraki vuruşta yeniden adım atmak. Futboldan esinlenilmiş bir harekettir.

RONDA: Dans pistinde saatin tersi yönde dans edilen sanal akıştır.

SACADA: Yer değiştirmek. Dans sırasında bir partnerin bacağı veya ayağının diğer partnerinki ile yer değiştirmesi.

SALIDA: Başlamak. Tango dansının ilk adımı.

SALIDA CRUZADA: Kross’lu çıkış.

SALTITO: Küçük zıplama

SANGUCHITO: Sandwich. Erkek dansçının iki ayağı ile partnerinin ayağını tutarak sandviç poziyonu alması.

SEGUIR: Takip etmek.

SENTADA: Oturma hareketi.  Erkek dansının bacağının ve dizinin üzerine partnerinin oturması hareketidir.

SUBE Y BAJA: Yukarı ve aşağı. Danşçıların öne ve arkaya beraber gittiği milonga adımı.

TANDA: Genellikle 3 veya 5 parçadan oluşan dans müzikleri setleridir. Ya aynı orkestradan ya da aynı müzik türünden oluşur. Tandalar birbirinden tango olmayan kortina ya da perde adı verilen müziklerle ayrılır. Bu sırada kişiler dans edecekleri partnerlerini belirlerler.

TANGUERO (feminine; TANGUERA): Tangonun tarihi, müziği, sözleri gibi herhangibir tangoyla ilgili konuda derin ve ciddi bir tutkuya sahip olan kişilere verilen addır. Arjantinde tangueroların çoğu tahsilli, müzikle ilgilenen ya da orkestralarda yer alan kişilerdir. Bir kişi tanguero olmadan milongero ya da milongero olmadan tanguero olabilir.

TIJERA: Makas. Genellikle erkek dansçı tarafından yapılan bir harekettir. Erkek dansçının uzatılmış ayağı destek ayağının önüne doğru ağırlık verilmeksizin kros pozisyonuna çekilmesidir.

TRABADA: Kros, kilit adımı diye de adlandırılır.

TRASPIE: Sendelemek anlamindadir. Adim atarken cift ritim vurgulamak icin kullanilir. On,arka,yan ve geri olarak dort yone yapilir.

VALS: Vals Criollo, Vals Cruzada veya Valsecito da denir.

VOLCADA: Yakın duruş pozisyonunda yapılır. Erkek dansçı partnerini ekseninden uzaklaştırarak temas halinde iken kendine doğru yaklaştırır.

ZAPATAZO: Dansçının kendi ayakkabılarını birbirine vurma hareketi.

bottom of page