top of page

Bir Sporcu Gözünden Tango

Yazar: Soner Yakup


Size kolay bir soru sormak istiyorum.

Dans nedir?

Dans “belirli bir müziğe uyularak yapılan, bu yönden müzikle kaynaşan ve estetik değer taşıyan vücut hareketleri “ diye yer alır sözlükte.

Yani beyniniz, iskeletiniz, kaslarınız, gerçekten bütün vücudunuz büyük bir ahenk içinde aksamadan müziğe iştirak etmeye çalışır. Eğer içlerinden biri aksarsa bütün ahenk bozulur. Beyin müziğe ayak uydurmak ister ama bacaklar, ayaklar gitmez. Çünkü vücut koordinasyonunu kaybetmiştir, bacaklar güçsüzdür, karın kasları, sırt kasları vücudu dik tutacak kadar güçlü değildir. İnsan “dans edemiyorum” diye üzülür, işte o anda mutsuzluk başlar. Burada açıkça görülmektedir ki ; sağlıklı bir vücut, mutlulukla doğrudan bağlantılıdır.


Antik Yunan generali tarihçi filozof XENOPHON demiş ki; “ VÜCUT KÖTÜ KULLANILDIĞINDA, RUH DA HASTA OLUR”

Her ne kadar insanlar günümüzde mutluluğa farklı yollarla ulaşmaya çalışsa da, aslında çok basit bir denklemi vardır.


MUTLULUK = SAĞLIKLI BİR YAŞAM

Peki nasıl ?


Çok basit ; Kendini sev , vücuduna saygı duy, sadece saçlarına, tırnaklarına, dış görünüşüne değil, aynı zamanda karnına, sırtına, bacaklarına, iç organlarına, evet tüm vücuduna ! ve tekrar yaşamaya başla, yürümeyi, nefes almayı, tekrar keşfet.


Özel hayatta, profesyonel hayatta her ne ile uğraşıyorsan tekrar başla, yolunda gitmeyen birçok şeyin değiştiğini hissedeceksin.

Peki spor yapmak tango dansına nasıl fayda sağlayacak?


Size tango da erkek ve kadın dansçılardan beklenenleri kısaca anlatayım;

1. Dik duracaksın. (ki bu kadınlar için topuklu ayakkabı ile pek kolay değildir)

2. Kendi aksında duracaksın.

3. Büyük adımlar atacaksın.

4.Tek ayak üzerinde dengede kendi etrafında dönebileceksin. ( pivot ve enrosoque)

5. Ağırlığını partnerine yüklemeyeceksin.

6. Müziğe göre seri veya yavaş olacaksın.

Yukarıda yazdıklarımın tamamı teknik olarak tango dansçısından beklenenler olup, hepsi için sağlıklı ve güçlü bir vücut gereklidir.

İşte bu yüzden spor, hayatımızın bir parçası olmalıdır. Sabah kahvaltı yapmak gibi, sıradan alışkanlıklarımız gibi...


New York seyahatimde birçok Arjantinli kadın fitness eğitmeni profesyonel tango dansçısı ile tanıştım. Öğrencilerine özel programlar ile önce fitness yaptırıp sonra da tango teknik çalışmaları yaptırıyorlardı.

Ve neredeyse tanıştığım tüm profesyonel dansçılar hayatlarına pilates, yoga ve fitness antrenmanlarını dahil ediyorlar.

Güçlü kaslar, güçlü kemik yapısı bize tangoda doğru adımları atmamızı , enrosque, giro, volcada, boleoları, ganchoları ve benzeri ileri teknik tango hareketlerini yapmamızı sağlayacaktır.


Tango kolay görünür ama işin içine girdiğinizde gerçek bir vücut koordinasyonu gerektiğini anlarsınız.

Ben de bir fitness eğitmeni ve sporcu olarak hayatımın bir parçası haline gelen spor sayesinde tango dansımda sporun inanılmaz faydalarını görüyorum. Takipçiler (kadın-follower) bir liderden( erkek - leader) sarılışının, postürünün, adımlarının düzgün olmasını isterler. Hiçbir kadın ve erkek kambur duran veya dengede duramayan bir partner ile dans etmek istemez.

Her gün ortalama 30 dakika karın ve denge, 30 dakika da kas güçlendirme antrenmanları yapılsa bütün bu sorunlar giderilebilir.


Yeni dünyada maalesef aşırı tüketim bir hastalık haline geldi. İnsanlar kendilerini kontrol edemiyorlar.

Obezite büyük bir sorun haline geldi. 5 yaşındaki çocuklarda şeker hastalığı bile görülmeye başladı.


Oyun alışkanlıkları değişti, bilgisayar ve telefonlarda zaman geçiriyorlar.

Hareketsizlik her yaştan insanda psikolojik ve fiziksel büyük sorunlara yol açıyor. İnsanlar sorunlarından kurtulmak, unutmak ve kendilerini mutlu etmek için daha fazla tüketmeye başladılar. Bu tüketim çılgınlığının geldiği son noktada maalesef iradeleri çok zayıfladı ve kendilerine olan güvenlerini kaybettiler. En kötüsü de şu yalana inanmaya başladılar: “BEN BÖYLE MUTLUYUM”.

Bu bir kaçış, kabullenme. Tembellik o kadar ağır basıyor ki internetten aldıkları çeşitli ilaç ve tozları kullanarak sportif ve sağlıklı bir vücuda sahip olacaklarını zannediyorlar. Keşke o kadar kolay olsa.

İşin kötüsü biraz konuşup anlattığımda ‘’evet haklısın ama zamanım yok ’’ gibi kendisine söylediği yalanlara baş vuruyorlar.

Anlayamadığım nokta da burası , BİR İNSAN NASIL KENDİNE, SAĞLIĞINA ZAMAN AYIRAMAZ ?


Sağlıklı besinler tüket, kaslarını güçlendir, esnetme ve denge çalışmaları yap, kendini mental olarak hazırla.

Tango öyle bir dans türüdür ki istediğin kadar şık ve bakımlı olabilirsin. Bir salon dansıdır. En güzel balo salonlarında festivaller ve dans geceleri düzenlenir. O salonlara girdiğinde müziğin etkisi seni sarar.

Her zaman sadece milongalarda değil derslerde de güzel kıyafetlerini, dans ayakkabılarını giy, güzel kokular sür, kendine ve partnerine saygı duy, değer ver, kendini motive et. Tangonun nasıl değiştiğini geliştiğinin farkına varacaksın.


Unutma !!! GEÇ HİÇTEN İYİDİR.


Bana göre Tango iki farklı bedenin tek beden haline gelip koordine olabilmesidir, birbirlerine hareket alanı yaratmaları, konuşmadan anlaşmaya çalışmaları büyük başarıdır. Bütün bunlar ancak bütün olarak vücut farkındalığı ile olur.


Tango bir kadın ve bir erkeğin ne kadar birbirlerini tamamladıklarını anlamalarını sağlar.

kadın kendini erkeğin göğsüne bırakır, gözlerini kapatıp sonsuz bir güvenle müziği dinler ve tek beden olup anın tadını çıkarırlar.


HAREKETE GEÇ!


Soner YAKUP

Professional Photographer

&

Personal Trainer
3 comentários


Soner çok beğendim, yazı içeriği çok güzel olmuş👏🏻Teşekkür ederim.

Curtir

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur derler...Bir hekim ve tangocu olarak yazınızın her ifadesine katılıyorum.

Curtir

Dansı çok güzel ifadelerle anlatan bir yazı olmuş gönlüne sağlık sonercim💃🕺

Curtir
Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page