telefon icon

bize ulaşın

0545 582 8909 - 0545 584 8909

Ana sayfaya dönmek için tıklayın istanbul tango facebook sayfasına gitmek için tıklayıın istanbul tango instagram sayfasına gitmek için tıklayınız istanbul tango youtube sayfasına gitmek için tıklayınız

ANA SAYFA

istanbulTANGO

DERSLER

>

STÜDYOLAR

TANGO

>

>

>

DUYURULAR

BİZE ULAŞIN

TANGO TARİHİ

NEDEN TANGO ?

TANGO TARİHİ VE STİLLER

EFSANEVİ TANGO DANSÇILARI

TANGO MÜZİĞİ TARİHİ

BİR GEZGİNİN GÖZÜNDEN ARJANTİN

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

Yazılı geçmişinde pek çok boşluklar olmasına ve kökeni hakkında net bilgiler bulunmamasına rağmen hikaye, 1800’lerde Uruguay’ın Montevideo ve Arjantin’in Buenos Aires liman şehirlerinden gelen milyonlarca Avrupalı göçmenin, Güney Amerika’daki Rio de la Plata kıyılarına varmasıyla başlar. Büyük çoğunluğu İtalyan ve İspanyol bekar ve genç delikanlılardan oluşan göçmenlerin en büyük hayali, yeni hayatlarında çok zengin olmaktır.

 

Tabii ki ülkeye geldiklerinde yanlarında sadece hayallerini değil, geleneklerini, müziklerini ve danslarını da getirirler. Kemanın o yumuşacık tınısını, flamenko gitarının tutkulu tıngırtılarını, bandoneonun (Güney Amerika’da kullanılan tangoya özgü ufak akordeon) o hüzünlü sesini beraberlerinde Rio de la Plata’ya taşırlar. Vals, mazurka, polka gibi dansları, Arjantin’in folk müziği ve danslarıyla; o karışımı da Küba’nın habanerosu ve milongası ile birleştirirler. Üstüne de Uruguaylı azat edilmiş Afrikalı kölelerin sokak partilerinde kullandığı candombe ritimlerini koyarlar; ortaya çıkan harmana Karayipler’den gelme calinda tarzını da ekleyince, ortaya burjuvazinin aşağıladığı, tamamen yerel halk dansları entegrasyonundan oluşan bir ürün çıkar. Yeni bir dans, müzik ve edebiyattan oluşan popüler bir yaratımın ürünü olan tango da, işte bu karışımdan doğar.

 

20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo’dan Avrupa’ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa’da ilk tango çılgınlığı Paris’te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920’lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya’da da önem kazandı. 1929’da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin’de de büyük bir düşüşe geçti. 1950’li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin’de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock’and’Roll” çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980’lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayata dönmüştür.

Doğuşundan bugüne kadar tangonun bir fenomen olmasının altında yatan dinamik, insanların kişiliklerini ve duygularını danslarına yansıtması ve böylelikle hiç bir baskı altında kalmadan kendilerini ifade edebilmeleri yatmaktadır.  Tango sadece salonlarda eğlence amacıyla yapılan bir dans değildir. Moder psikolojide terapi amacıyla uygulanmasından, iş hayatında liderlik eğitimlerinde ve ekip çalışmasının geliştirilmesine kadar geniş bir yelpazede tangonun kullanım alanı bulunmaktadır.

TANGO STİLLER

Tango Salon

Salon tarzı tangoda  genellikle vücut dik bir pozisyon alır ve dans tutuşu  açık ya da kapalı olabilir. Salon tarzı, kendi eksenlerinde kalan her iki partner tarafından karakterize edilir ve partnerin kalça dönüşlerine izin veren esnek bir kontağı korur. Dansçılar her zaman dans çizgisinin farkında olmalıdır. Salon tarzı tango genellikle 4 4’lük tango müziğinin güçlü  vuruşlarına dans edilir.

 

Tango Milonguero

Milonguero tarzı tango genellikle hafifçe yaslanmış bir duruş ile kapalı tutuşta dans edilir. Partnerler, dönüşler dahil  tüm dans boyunca sürekli üst vücut temasını korumalıdır. Partnerlerin kalça pozisyonları dans boyunca paralelliklerini korur.

 

Club Tango

Kulüp tarzı tango salon ve milonguero tango stilleri bir karışımıdır. Kulüp tarzı kapalı tutuşta  dans edilir, partnerler dönüşler sırasında açık tutuşa geçerler. Kulüp tarzı tango dik duruşla dans edilir.

 

Tango Canyengue

Tango canyengue 1920'lerde ve 1930'larda ortaya çıkan dansın tarihsel bir formudur. Bu tarz, daha küçük adımlara izin vermek için tipik olarak bükülmüş dizlerle hareket eden dansçılar kapalı tutşta dans ederler. Küçük adımları vurgulamak için vücut hareketleri abartılır.

 

Tango Nuevo

Tango Nuevo (yeni tango) tango dansının temel yapısal hareketlerinin dikkatli bir analizi ve yeni adım kombinasyonlarının keşfi üzerine bir stil olarak gelişti. Tango Nuevo, dik duruşta açık ve gevşek bir tutuş içinde dans edilir ve her dansçı kendi eksenlerini korumalıdır. Bu tarz geleneksel tango müziği veya daha çağdaş, tango olmayan müzik ile yapılabilir.

 

Fantasia

Fantasia (show tango) tango sahne şovlarında dans edilmektedir. Birkaç farklı tango stilini birleştiren Fantasia, açık tutuş ile yapılır. Bu tango tarzı abartılı hareketler ve genellikle temel sosyal tango ile ilişkili olmayan “ekstra” dans elemanları ile karakterizedir. Ek hareketler genellikle bale dans tarzından alınır.

HAKKIMIZDA

istanbulTANGO

BİZE ULAŞIN

istanbulTANGO’nun kurulduğu günden bu yana Tango yu gönülden seven bu uğurda en iyisini yapmayı kendine hedef seçen bir kadrosu vardır. Eğitmenleri uluslararası arenada saygı gören, seminerleri ve gösterileri için devamlı davetler alan tecrübeli isimlerdir. Tamamen Tango icin tasarlanmış Taksim ve Kızıltoprak’ta toplam 5 adet derslik ile sadece Arjantin Tango dalında eğitim yapan kurumlar arasında Türkiye ve Avrupa da benzersizdir.  Başlangıç seviyeden itibaren planlı uygulanan müfredatı, doğru seviye belirleme ve uygun eğitime yönlendirme, yeni sezon itibari ile haftada 3 gün uzman eğitmenler eşliğinde pratikler, Kadın ve Erkek tekniği çalışmaları, Buenos Aires’den konuk eğitmenler, teorik dersler ve özel çalışmalar ile kendinizi Tango dolu bir Cennette bulacaksınız. Unutmayın sonradan degil ilk baştan DOGRU adresle başlayın vakit kaybetmeyin.

istanbulTANGO - TAKSİM (333)

pin icon

Sıraselviler Caddesi No:33/3 Taksim  Beyoğlu-İSTANBUL

0545 582 8909

tel icon

info@istanbultango.com

mail icon

istanbulTANGO - KIZILTOPRAK ( OTRA )

pin icon

Itri Dede Sok. No:1 Kat:6 Kızıltoprak Kadıköy/İSTANBUL

0545 584 8909

tel icon

info@istanbultango.com

mail icon

istanbulTANGO - MECİDİYEKÖY

pin icon

Avni Dilligil Cad. No.6 Köroğlu İş Merkezi D:4 Mecidiyeköy

Şişli / İSTANBUL

0545 588 8907

tel icon

info@istanbultango.com

mail icon

 istanbulTANGO - BAKIRKÖY

pin icon

Zeytinlik Mahallesi Halkçı Sokak Yavuz İş Hanı no. 30

Bakırköy / İSTANBUL

0545 588 8908

tel icon

info@istanbultango.com

mail icon
istanbul tango logo ana sayfaya gitmek için tıklayın Otra facebook sayfasına gitmek için tıklayın esta dans ana sayfaya gitmek için tıklayın tango to istanbul ana sayfaya gitmek için tıklayın summer tango fest ana sayfaya gitmek için tıklayın adornos ana sayfaya gitmrk için tıklayın facebook icon instagram icon twitter icon youtube icon

©istanbultango- 2018 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30 | Site içerisinde yer alan tüm metinler  ve görseller İstanbul Tango'ya aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz.